Znalezienie i zakup mebli dla dzieci nie jest łatwym zadaniem. Przy tak szerokim asortymencie, jaki jest dostępny w sklepach, warto rozważyć wiele niuansów, aby zastanowić się nad opcją, która naprawdę pasowałaby zarówno do rodziców, jak i do dziecka pod każdym względem. Obecnie na rynku jest ogromna liczba sof, co oczywiście komplikuje wybór. W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak wybrać sofę dla swojego dziecka.

Kształt sofy

Sofa może służyć dwóm celom. Nocą to wygodne łóżko, w dzień miejsce wspólnego wypoczynku z rodzicami. Meble tego typu wyposażone są w miękkie oparcie. W ciągu dnia dziecko nie wtula się w odsłoniętą ścianę. Wybierając kształt sofy, weź pod uwagę wiek jej przyszłego właściciela. Jeśli twoje dziecko jest bardzo małe, możesz zatrzymać się przy meblu w postaci maszyny do pisania, zwierzęcia, żaglówki. Na zewnątrz takie sofy wyglądają bardziej jak zabawki, a nie proste miejsca do spania. Zaokrąglony kształt i płynne linie są bardziej odpowiednie dla małych dzieci. Jeśli chodzi o starsze dzieci, kupowanie dla nich takich sof jest niepraktyczne. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać sofę dla 10-letniego dziecka, pamiętaj, że bardziej będą do niego pasować stylowe meble z asymetrycznymi elementami. Meble dziecięce muszą mieć zaokrąglone krawędzie – w ten sposób zminimalizowane jest prawdopodobieństwo zranienia dziecka.

Wybieramy idealną sofę dla dziecka – najczęstsze typy

Narożnik. Po rozłożeniu stanowi wygodne miejsce do spania dla dziecka. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych typów tych mebli w różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Przemyślany jest również design narożników. Innowacyjne mechanizmy składania są bardzo trwałe. Wybierając sofę, sprawdź również niezawodność ramy. Jeśli twoje dziecko jest bardzo ruchliwe i aktywne, podstawa powinna być bardzo mocna. Musi wytrzymać duży ciężar, aby sofa nie zmieniała swojego kształtu po skokach dziecka. Najlepiej wybierać meble wykonane z litego drewna.

na sofie dzieci

Piętrowa. Ta opcja jest optymalna dla rodzin z dwójką dzieci. Pierwsza kondygnacja to wygodna sofa dla dzieci od 3 lat, druga to proste łóżko. W ciągu dnia na „pierwszym piętrze” można grać, czytać, oglądać bajki. W nocy łatwo zamienia się w pełnoprawne miejsce do spania.

Jaki materiał powinna mieć sofa dla dziecka?

Wybierając sofy dla dziecka, warto zwrócić uwagę na te, które są wykonane z surowców przyjaznych dla środowiska. Takie sofy są całkowicie nieszkodliwe dla młodego organizmu. Sofa musi mieć mocną i trwałą tapicerkę. Możesz również kupić meble, które mają specjalne pokrowce, na przykład z zapięciami: zamki błyskawiczne, oczka, magnesy, rzepy, gumki. Jeśli ich używasz, możesz zawsze utrzymywać sofę w czystości. Pokrowiec można zdjąć, a sofę łatwo wyczyścić. Do jego produkcji z reguły stosuje się materiał markizowy lub specjalną tkaninę na bazie mikrofibry. Przede wszystkim pamiętaj, że dziecko rośnie, dlatego ważne jest, aby sofa była odpowiedniej długości. Zwróć także uwagę na dynamikę wzrostu swojego dziecka, aby dokładnie zrozumieć, jakiej przestrzeni potrzebuje do spania i zabawy.