Tapczaniki dziecięce to meble, które nie zawsze trafiają do pokojów dzieci. Są to meble z tak zwanej szkoły amerykańskiej, która postuluje, by każdy mebel miał przynajmniej dwie funkcje kardynalne, a do tego szereg funkcji pobocznych. W przypadku tapczaników dziecięcych chodzi oczywiście przede wszystkim o to, by pełniły one rolę łóżka po rozłożeniu i rolę sofy po złożeniu. Proste. Jak jednak zabrać się za kupowanie takiego mebla?

Wszystko zależy od wieku dziecka

Elementem kluczowym jest tutaj oczywiście wiek dziecka. Takiego tapczanika na pewno nie powinno się kupować dziecku, które powinno jeszcze przebywać w kojcu. Byłoby to dla niego za duże wyzwanie i coś po prostu niebezpiecznego, ponieważ takie dziecko może się z łóżka wytoczyć i spaść. Tapczaniki dziecięce nie posiadają żadnych barierek, które mogłoby dzieci przed tym uchronić, więc na pewno nie będą dobrym rozwiązaniem dla najmniejszych pociech. Nie jest to też opcja dla dzieci trochę starszych, ponieważ te nie będą zainteresowane bardzo dziecinną stylistyką tego typu mebli. Tym bardziej, że powinny one być szczególnie starannie przygotowane do służenia małym dzieciom.

Mebel bezpieczny

Na czym konkretnie ma polegać takie szczególne przygotowanie do potrzeb małych dzieci? W największym skrócie można powiedzieć, że celem jest tutaj bezpieczeństwo. Tapczaniki dla dzieci na pewno nie będą nigdy obudowane żadnymi skrzyniami z drewna i nie będzie też żadnych drewnianych poręczy, na przykład za głową. W ogóle należy się spodziewać, że nie zobaczymy niczego twardego, ponieważ dziecko przy zabawie w ciągu dnia lub nawet poruszając się we śnie w nocy może się uderzyć. I będzie z tego kłopot. Przykłady tapczaników dziecięcych możemy znaleźć tutaj https://meble-bik.pl/pol_m_meble-tapicerowane_tapczaniki-dzieciece-898.html, w tym miejscu znajdziemy również tapczaniki przeznaczone dla młodzieży, która jak wiemy jest bardziej wymagająca od naszych małych szkrabów.

Tapczanik dziecięcy Smerfetka
Tapczanik dziecięcy Smerfetka

Wracając jeszcze do kwestii bezpieczeństwa, bezpieczeństwo w tym wypadku ma także bardziej prozaiczny, bardziej powszechny aspekt. Meble tego typu, produkowane dla małych dzieci, muszą spełniać wyższe standardy w zakresie ochrony przed alergiami oraz nie mogą być łatwopalne. Wszystkie meble sprzedawane w Unii europejskiej muszą oczywiście spełniać wyśrubowane normy, ale w tym przypadku wymagania są szczególnie wysokie i warto sprawdzić, czy na pewno są zrealizowane.

Mebel jak Przytulanka

Małe dzieci są bardzo ruchliwe oraz traktują całe swoje ciało jako przyrząd do zabawy. Rodzicom maluchów nie trzeba tłumaczyć, w jaki sposób wyglądają ich szaleństwa. Warto jednak przypomnieć, by wszystkie meble były gotowe na takie zabawy. Co to oznacza w przypadku tapczaników dla dzieci?

Tapczanik dziecięcy Minionek
Tapczanik dziecięcy Minionek

Przede wszystkim to, by były to meble wykonane solidnie, z silnym szkieletem. Nie należy zakładać, że mebel może być delikatny, bo dziecko jest małe i lekkie. To prawda, ale jak zacznie skakać i biegać, jego masa będzie zwielokrotniona przez rozwijane prędkości i grawitację. A to może bardzo mebelkowi zaszkodzić. Zaszkodzić może też dziecku, więc jak najwięcej miękkich i sprężystych materiałów zwłaszcza na bokach mebla będzie z pewnością chroniło dziecko przed poobijaniem się. Zwracanie uwagi na takie elementy przy kolejnym dziecku jest już oczywiste, ale przy pierworodnym rodzice bywają zaskakiwani.

Wszystkie zdjęcia w artykule zaczerpnęliśmy ze sklepu internetowego Meble Bik.