Kluczowym aspektem funkcjonowania firmy jest generowanie przychodów, bez tego ani rusz. W czasach pandemii dla jednych firm możliwości stają się mocno ograniczone, dla drugich to sposób na szybkie zarobienie fortuny. Niestety większość firm nie ma takiego luksusu i musi szukać oszczędności.

Pierwszą sprawą jest oczywiście oszczędzanie poprzez cięcia w zatrudnieniu. Jednak czy firma perspektywicznie myśląca jest w stanie pozwolić sobie na zredukowanie zatrudnienia? Jeśli myślimy o rozwoju, nie jest to najlepszy pomysł. Jeśli chcemy wytworzyć oszczędności w firmie, lepiej zrobić to w inny sposób. W jaki?

Na pierwszy ogień idzie przegląd procesów i procedur stosowanych w firmie. Najprostszym przykładem może być tutaj przegląd procedur związanych z drukowaniem. Należy zadać wiele pytań…

  • Jakie są koszty materiałów eksploatacyjnych?
  • Czy nie da się zmniejszyć kosztów drukowania?
  • Czy pracownicy w sposób optymalny wykorzystują możliwości urządzeń?
  • Czy stosowane są dobre praktyki związane z drukowaniem?
  • Gdzie są zamawiane materiały eksploatacyjne i czy nie można uzyskać rabatów?
  • W jaki sposób są przechowywane materiały i czy jest to optymalne?

Na wiele pytań musimy odpowiedzieć, gdy już to zrobimy, możemy w firmie wprowadzić potrzebne zmiany, które w konsekwencji doprowadzą do oszczędności. Oszczędności będą wynikały nie tylko z ulepszenia, poprawienia, zoptymalizowania, czy nauczenia pracowników optymalnego posługiwania się urządzeniami drukującymi, ale w konsekwencji zastosowania nowych wytycznych zmniejszą się również koszty serwisowania lub naprawy urządzeń. Większa wiedza pracowników w zakresie drukowania zawsze będzie prowadzić do zoptymalizowania procesu drukowania.

Zamienniki do drukarek – tanie drukowanie

W kwestii oszczędności na drukowaniu należy rozważyć inwestycję w alternatywne materiały eksploatacyjne. Dzisiaj zamienniki do drukarek postrzegane są bardzo pozytywnie. Głównie jest to zasługą markowych zamienników do drukarek, gdzie producenci ewidentnie przykładają się do ich produkcji. Praktycznie każdy markowy zamiennik spełnia normy ISO dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Produkty zyskują także potwierdzenia jakości w postaci certyfikatów zgodności z normami ISO.

wkłady atramentowe do drukarek

Należy jednak wiedzieć, że użycie zamienników do drukarek może skutkować problemami z gwarancją na dane urządzenie. Producenci sprzętu mogą odmówić serwisowania urządzenia… ale nic straconego, warto wiedzieć, że producenci markowych zamienników na siebie przenoszą obowiązek serwisowania urządzeń, w przypadku, gdy te odmówią posłuszeństwa, a w trakcie analizy wyjdzie, że doszło do usterki z winy zamiennika. Takie sytuacje są jednak niezmiernie rzadkie, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, markowe produkty produkowane są zgodnie z normami ISO, które wyznaczają minimalne warunki dla tego typu produktów. Spełniając minimalne wymagania, użytkownicy mogą być pewni, że otrzymują produkt w pełni bezpieczny dla urządzenia drukującego, zgodny i o właściwościach deklarowanych przez producenta.

Optymalizując koszty drukowania warto także wiedzieć o sprawach z pozoru mających niewielkie znaczenie – mowa oczywiście o zużyciu prądu. Pracownicy bardzo często wychodząc z biura zostawiają włączone urządzenia. Prosta czynność – wyłączenie urządzeń, może przynieść firmie ogromne oszczędności. Oczywiście jeżeli w firmie funkcjonują serwery, w tym serwery druku, całkowite wyłączenie urządzeń „na noc” może być niemożliwe do przeprowadzenia, jeżeli jednak mamy taką możliwość, warto z niej skorzystać.