Czy twoje dziecko marzy o karierze snowboardzisty? Dziś nawet najmłodsi użytkownicy mają okazję spróbować swoich sił na sprzęcie dostosowanym do ich wzrostu i wieku. Jak więc wybrać deskę dla przyszłego snowboardzisty? Przeczytaj nasze wskazówki!

Długość deski

Najważniejszą rzeczą, którą powinieneś kierować przy wyborze rozmiaru snowboardu, jest wzrost dziecka. Skrócone deski są bardziej zwrotne. Czując, że kontroluje trajektorię ruchu, dziecko przestanie się bać i nauczy się jeździć szybciej. Im dłuższa deska, tym trudniej jest kontrolować trajektorię ruchu. Tak, ale … twoje dziecko rośnie w tempie 6 cm rocznie! Z oczywistych powodów nie chcesz mieć w domu całej kolekcji desek snowboardowych o różnych długościach. Najlepszą opcją w tym przypadku jest deska o długości 15-20 cm mniejszej niż wysokość dziecka. Taka deska wystarczy ci na kilka sezonów. Wiele firm produkuje też deski snowboardowe z dwoma różnymi pozycjami wiązań. W takim przypadku, po prostu zwiększ odległość między prawym i lewym mocowaniem.

Mała podpowiedź. Nie masz przy sobie taśmy mierniczej? Umieść deskę obok dziecka: jej górna krawędź powinna znajdować się między szyją a nosem dziecka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

„Twin-type” to najlepsza deska, jaką współczesny rynek może zaoferować dziecku. Jest to absolutnie symetryczna deska o identycznym kształcie dziobu i ogona. Łatwiej jest zjeżdżać na takiej desce jednakowo do przodu jak też do tyłu. Ma też podwyższony profil zarówno w dziobie jak i ogonie. Dzięki temu liczba błędów podczas zmiany kierunku jazdy będzie mniejsza. Jednocześnie pamiętaj, że do dużych prędkości i ekstremalnych zjazdów potrzebna jest długa deska. Szerokość talii, czyli środek deski, wpływa na zwrotność i dokładność kontroli. Szeroki snowboard jest bardziej stabilny przy prędkości, ale wąska deska jest bardziej giętka i lepiej nadaje się do wykonywania trików. Wymagana szerokość jest łatwa do ustalenia. Musisz umieścić stopę dziecka na środku deski, a jeśli but nie wystaje poza krawędzie, jest to pożądana szerokość. Buty nie powinny przylegać do śniegu: może to powodować niepożądane hamowanie i utratę kontroli.

Niska sztywność jest odpowiednia dla dzieci. Deska snowboardowa o niskim poziomie sztywności usunie drobne błędy, których nie można uniknąć podczas treningu, i zmniejszy liczbę upadków. Snowboard o wysokiej sztywności jest trudniejszy do opanowania przy niskiej prędkości, więc nie nadaje się dla początkujących.

Ważny jest też wybór odpowiednich butów. W tym celu – zdejmij wewnętrzny but z buta i sprawdź, czy na końcu palców pozostało wystarczająco dużo wolnego miejsca. But nie może przylegać ściśle do stopy. Jeśli będzie zbyt ciasny, to dziecko szybko poczuje dyskomfort podczas jazdy.